» » جدال احسن؛ برگزیده فینال مرحله منطقه‌ای مسابقات مناظره دانشجویان
قرائت
تفسیر وتدبر
سخنرانی و نشست
همایش و کنگره
مسابقه و جشنواره
پایان نامه و کتاب
انتخاب استان
تهران
قرائت
تفسیر
سخنرانی
همایش
مسابقه
پایان نامه

1396/08/14
جدال احسن؛ برگزیده فینال مرحله منطقه‌ای مسابقات مناظره دانشجویان

گروه دانشگاه: فینال مرحله منطقه‌ای ششمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان، با شرکت دو گروه از قزوین و مازندران برگزار شد که در نهایت تیم جدال احسن از قزوین به عنوان برگزیده انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، صبح چهارشنبه، ۱۰ آبان‌ماه جاری، فینال مرحله منطقه‌ای ششمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
این مراسم با حضور بهمن سعیدی‌راد، رئیس جهاد واحد علامه  طباطبایی، خرسندی، معاون امور فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی، مومنی، مدیر برنامه‌ریزی و ارزیابی این دانشگاه و ملوندی، معاون فرهنگی جهاد علامه و نیز مهدی کاظمی خالدی، رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار شد.
فینال این دوره از مناظره با گزاره «مسئولین دانشگاه بایستی در مسئله پوشش دانشجویان مداخله نمایند» و با شرکت دو گروه جدال احسن از قزوین به عنوان گروه موافق و گروه راه سوم از مازندران به عنوان گروه مخالف برگزار شد.
در آغاز هر ۲ گروه در مدت زمان ۶ دقیقه به اظهار نظر پیرامون گزاره مذکور پرداختند.
گروه موافق با استفاده از ۲ روش استدلال برهان خلف و استدلال قیاسی به ارائه بحث پرداخت، این گروه در بیان خود در روش استدلال قیاسی اظهار کرد اگر حکمی بدهیم منوط بر مداخله مسئولان دانشگاه در پوشش دانشجویان، نوعی بی‌نظمی ایجاد خواهد شد و مداخله آنها در مقام مجری قانون در دو حالت سلبی و ایجابی است و در هر دو حالت مجازات‌هایی لحاظ می‌شود.
این گروه اذعان کرد: پوشش جزء عواملی است که مبتنی بر عوامل اجتماعی است و باید مبتنی بر قواعد و قوانینی باشد و ضمانت اجرایی آن باعث مداخله خواهد شد.
بر اساس برهان خلف نیز، عدم مداخله مسئولان پیامدهای نامطلوبی به دنبال خواهد داشت و ما از گروه مخالف این پرسش را داریم؛ اگر مداخله را در اینجا نپذیریم و این وضعیت بی‌نظمی با عدم مداخله قابل جبران است؟
گروه مخالف این گزاره نیز بحث را به حیطه قانون‌گذاری برد و گفت: آیا می‌توانیم قانونی تبیین کنیم که دارای اوصاف و قاعده حقوقی باشد؟ نقص پیاده‌سازی و اجرای قانون، با توجه به آیین نامه‌هایی که وزارت علوم در این زمینه تدوین و منتشر کرده، وجود دارد و تنها تلاش آنها این بوده که کلاس‌ها را تک جنسیتی کنند تا این قوانین را پیاده کنند.
اما این قوانین در دانشگاه‌ها به اشکال مختلف اجرا شد، در قوانین باید به مد، بافت جامعه و گروه همسالان و نیز به نگاه متفاوت جوانان نسبت به نگاه حاکمیتی، توجه شود.
سپس هر گروه در دو زمان ۳ دقیقه‌ای، برای دفاع از مواضع خود مهلت داشت، گروه موافق با اشاره به بحث حجاب و پوشش و تفاوت‌های این دو عبارت گفت: دانشگاه مکان هدفمندی است، ما درباره کلیت پوشش و حجاب و نه کیفیت آن بحث می‌کنیم، وظیفه مسئولان؛ قانونگذاری و نظارت بر حسن اجراست. گروه مخالف، گزاره را زمان‌مند و مکان‌مند کردند، ما نمی‌توانیم یک برداشت را اصل قرار دهیم، باید تعریفی ارائه شود که شمولیت داشته باشد. اگر قرار است این امر آزادانه رخ دهد، باید به پشتوانه قانون باشد. قانون به «ما هو» می‌تواند اثرگذار نباشد، مگر ضمانت اجرایی داشته باشد.
تیم مخالف نیز در دفاع از مواضع خود به هنجارهای الزام‌آور ساختار اجتماعی اشاره کرد و گفت: این ساختار و سیستم اجازه تخطی نمی‌دهد، نمی‌گوییم قانون نباشد، جامعه مدرن بدون قانون نمی‌تواند باشد، اما این مهم است که چه قانونی باشد که حالت سلیقه‌ای پیدا نکند.
این گروه خاطرنشان کرد: قوانین مرتبط با پوشش و حجاب چون با سلیقه اعمال و اجرا می‌شود، قابل توجیه نیست، دانشگاه بخشی از جامعه است، وقتی در جامعه با وجود گشت ارشاد این بی‌نظمی‌ها برطرف نمی‌شود، در دانشگاه نیز برطرف نخواهد شد.
در پایان فینال این مسابقه هر کدام از دو تیم موافق و مخالف ۴ دقیقه زمان برای جمع‌بندی و نتیجه‌گیری داشتند. گروه موافق در این وقت با اشاره به اجرای نظم در ذیل یک قانون مدون و خوب گفت: گزاره وضعیت متصور بی‌نظمی و بی‌قانونی را ندارد و از روش استدلال قیاسی به اثبات می‌رسد، قوانین مرتبط با پوشش با توجه به کلیت آن، نظم دهی به امور است. تیم مخالف با گزاره مسئولان دانشگاه بایستی در پوشش دانشجویان مداخله نمایند، گفت: پدیده‌های اجتماعی، هم زمان‌مند و هم مکان‌مند هستند، ما موافق مداخله‌ایم، اما مداخله خانواده و جامعه.
در پایان پس از ارزیابی و امتیازدهی تیم داوری، گروه جدال احسن از قزوین به عنوان گروه برگزیده فینال این دوره از مسابقات مناظره دانشجویان، انتخاب شد.
یادآور می‌شود، ششمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران، مرحله منطقه‌ای منطقه شمال کشور و با حضور ۱۶ تیم از استان‌های گیلان، مازندران، البرز، خراسان شمالی، قم و قزوین و نیز تیم‌های برتر دانشگاه‌های شهر تهران، طی ۳ روز به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد که پس از برگزاری مرحله نیمه نهایی، ۴ تیم به مرحله کشوری راه یافتند و امروز نیز دو گروه از مازندران و قزوین در فینال مرحله منطقه‌ای، در قالب مناظره و با گزاره «مسئولان دانشگاه بایستی در پوشش دانشجویان مداخله نمایند»، به رقابت پرداختند.

بازدیدها: 475 نظرات: 0